Mažoretky SPIRIT vznikli v roku 2003, ale jej počiatky siahajú až do roku 2000. Naše trénerky boli Lenka Čmaradová a Veronika Zíšková, ktoré boli tiež mažoretkami v Senici. Momentálnymi trénerkami sú Žaneta Brkalová a Barbora Parčiová, ktorým pomáhajú Patrícia Tomanová a Sabína Jurovatá. Súbor momentálne navštevuje približne 50 dievčat. Momentálne sa naše dievčatá delia do štyroch vekových kategórií:

  • Mažoretky SPIRIT – senior
  • Mažoretky SPIRIT Junior – junior
  • Mažoretky SPIRIT kadet – kadet
  • MiniSpirit – deti

Avšak naše trénerky nezaháľajú a budujú. Každoročne pre našich fanúšikov či občanov z celého Záhoria pripravujeme podujatia na ktoré je možné prísť. Každým tréningom sa len a len zlepšujeme, čo neteší iba naše trénerky ale aj Centrum voľného času Stonožka, rodičov mažoretiek ale i samotné mažoretky. Za rok máme okolo 30 vystúpení po celom Záhorí, ale aj mimo neho. Zúčastnili sme sa aj slávnostných akcií i vystupovaní v televízií (STV1 – ranný magazín, TVSEN, Hlohovecká televízia – rozhovor na MS Slovenska 2009, Teleráno – 2019), boli sme i na titulných stranách časopisov. Každoročne k nám pribúdajú nové členky, ktoré sa tešia na ďalšie a ďalšie vystúpenia a chvíle strávené s novými kamarátkami. Zatiaľ sme navštívili krajiny ako Chorvátsko, Francúzsko či Česká republika. Patríme pod Centrum voľného času Stonožka v Senici, kde cítime veľkú podporu. Vystupujeme na akciách mesta Senica, ale aj na programoch organizovaných Stonožkou. Okrem vystúpení zavítame aj na súťaže či plesy.

 

V roku 2012 sa naše rady rozšírili aj o najmladšiu – detskú vekovú kategóriu, ktorá dodnes hrdo nesie názov MiniSpirit. Trénerkou tejto kategórie sa stala Barborka Parčiová, ktorej pomáhajú naše bývalé členky Paťka Tomanová a Sabínka Hyžová. Úspechy na seba nenechali dlho čakať a hneď v nasledujúcej sezóne sa naše detičky tešili zo svojho prvého titulu I.VICEMAJSTRA SR. Mažoretky sa stali fenoménom nielen v našom meste, ale aj v jeho blízkom okolí. Počet detí neustále rástol a my sme v roku 2017 museli otvoriť ďalšiu vekovú kategóriu – prípravku, ktorá predstavovala nesúťažnú kategóriu pre najmladšie dievčatá. Trénerkami tejto kategórie sa stali Barborka Parčiová a Petra Šefčíková, ktorým neskôr pomáhala aj Deniska Nestrašilová. Prípravka absolvovala niekoľko vystúpení, medzi ktoré sa radí napríklad tradičné podujatie Míľa pre mamu. Ako nesúťažná kategória však okúsila aj súťaž O brněnskú dračicu, kde si mohli vôbec po prvýkrát zmerať sily s inými mažoretkami.

 

Spirit pre nás nie je len tím, je to rodina, ktorú sme si počas našej existencie vytvorili. V rámci utužovania kolektívu každoročne organizujeme niekoľko akcií, kde sa stretnú nielen mažoretky, ale aj ich rodičia, medzi ktorými sa podobne ako medzi deťmi, vytvorili nerozlučné priateľstvá. Tradičnými akciami sú Halloween party, Vianočný večierok či Ukončenie sezóny, ktoré v prípade priaznivého počasia spájame so súborovou opekačkou. Halloween party sa vyznačuje strašidelnými kostýmami i koláčikmi. Vianočný večierok je zasa typický privítaním nových dievčat v spiriťáckych radoch či spoločným otváraním vianočných darčekov. Všetky tieto akcie sa tešia veľkej obľube. Okrem sústredení berieme deti aj na tzv. zmrzlinový tréning, ktorý je spojený nielen so zmrzlinou, ale aj hrami a rozdávaním Spirit vysvedčení. V čase pandémie sme kontakt udržovali vďaka online tréningom a dokonca sa nám podarilo doručiť vianočné Spirit darčeky do každej domácnosti.

 

 

Ďalšou Spirit záležitosťou je náš letný tábor. V roku 2017 sme uskutočnili trojdňovú letnú prespávačku pre naše dievčatá, z ktorej sa v nasledujúcich rokoch stal päť dňový denný letný tábor známy tiež ako Spirit Camp. Momentálne máme za sebou 4 úspešné ročníky plné zážitkov, ktoré sme mohli prežiť spolu. V programe letných táborov nechýbajú výlety, školenia, semináre, tvorivé dielničky, množstvo tímových aj individuálnych súťaží či spoločné kúpanie na kúpalisku alebo plavárni. Najobľúbenejšou časťou programu však i naďalej zostáva večerné kino a prespávačka v priestoroch tanečnej sály. Počas táborov sme navštívili bojnickú aj hodonínsku ZOO, absolvovali sme plavbu loďou po Baťovom kanáli i prehliadku Smolenického zámku. Program táboru je naozaj rôznorodý. Z táboru si deti neodnášajú len pekné spomienky, ale aj pamätné tričká, diplomy a drobné darčeky, ktoré pre ne vždy pripravíme.

 

V sezóne 2017/2018 sme oslávili 15.výročie založenia Spiritu slávnostným galakoncertom s podtitulom Vykročme pravou nohou. Počas dvoch dní sme odtancovali tri veľkolepé koncerty pre rodičov a priateľov Spiritu, ale aj pre žiakov základných škôl zo Senice a okolia. Z koncertu sa opäť stala tradícia, ktorú chceme v nasledujúcich rokoch realizovať. O rok neskôr sme sa na javisko senického kultúrneho domu postavili znovu s koncertom Spirit Škola, ktorý opäť zožal veľké množstvo kladných ohlasov. Tretí ročník tejto tradície však prekazila pandémia. Veríme však, že aj toto obdobie pominie a my sa opäť budeme môcť plnohodnotne vrátiť na javiská a predvádzať Vám to, čo nás tak veľmi baví. Po koncerte je vždy na programe afterparty, ktorá je určená všetkým, ktorí sa akýmkoľvek spôsobom podieľali na jeho príprave. Koncert sa stal našou srdcovou záležitosťou najmä preto, že sa jedná o jednu z mála príležitostí, kedy sa na jednom javisku predstaví kompletná členská základňa Spiritu.

 

Za zmienku rozhodne stojí sezóna 2018/2019 – sezóna plná potu, sĺz, odriekania, no najmä radosti a vďačnosti za všetko, čo nám priniesla. Po všetkých strastiach, ktoré sa nám počas nášho pôsobenia postavili do cesty, prišla sezóna, ktorá nám aj s odstupom času vháňa slzy do očí. Jedná sa o vôbec najúspešnejšiu sezónu nášho súboru. Z domácich majstrovstiev sme si odniesli až päť pódiových umiestnení a niekoľko titulov, vďaka ktorým sme sa prebojovali aj na Majstrovstvá Európy, kde sa mnohé seniorky postavili na štart vôbec poslednýkrát. S cieľom užiť si posledné chvíle na súťažnom pódiu sme merali dlhú cestu do chorvátskeho Záhrebu. Seniorky si odniesli svoj vôbec prvý európsky titul I.VICEMAJSTRA EURÓPY, no ešte väčšiu radosť nám urobili kadetky, ktoré so svojou veľkou formáciou mix kadet vybojovali v obrovskej konkurencii titul MAJSTRA EURÓPY. Zažili sme tu momenty, ktoré sa nám hlboko vryli nielen do pamäti, no najmä do našich sŕdc. Momenty, na ktoré nikdy nezabudneme.

 

V Spirite sú na prvom mieste láska, priateľstvo a súdržnosť a v duchu týchto hodnôt vychovávame všetky naše dievčatá. Úspechy, ktoré sme spolu počas našej existencie dosiahli, sú len čerešničkou na torte za všetku odvedenú prácu. Deti vedieme tiež k samostatnosti, disciplíne a vzájomnej pomoci. Spirit sa stal našou druhou rodinou, útočiskom a niekedy aj únikom z reality bežného života, preto všetko, čo pre Spirit robíme, robíme s obrovským odhodlaním, nasadením a láskou vrátiť mu to, čo dal počas nášho aktívneho pôsobenia nám. Odhliadnuc od toho, v ktorom kúte sveta sa budeme nachádzať, navždy budeme srdcom Spiritky.

Trénerky Spiritu.