Rada by som sa pozrela, ako to vyzerá na takých Majstrovstvách sveta
Rada by som sa pozrela, ako to vyzerá na takých Majstrovstvách sveta

Rada by som sa pozrela, ako to vyzerá na takých Majstrovstvách sveta

V tejto sezóne sa medzi trénerky zaradila aj ďalšia odchovankyňa nášho súboru. Novou, mladou, no hlavne talentovanou trénerkou je Saška Fábiková. Dievča, ktoré pred 10 rokmi prišlo na úplne prvý zápis do MiniSpiritu a odvtedy je už neodmysliteľnou súčasťou našej mažoretkovej rodinky. Z malého dievčatka je dnes veľká slečna, ktorá sa rozhodla svoje mažoretkové skúsenosti posúvať mladším. V rozhovore nám porozprávala nielen o svojom pôsobení v Spirite, ale aj o tom, aké mažoretkové sny ešte má.

Ahoj Saši, skús sa nám v krátkosti predstaviť 🙂

Volám sa Alexandra Fábiková a na mažoretky chodím od svojich 5 rokov.  V roku 2012 som prišla na nábor do MiniSpiritu a už vtedy som vedela, že mažoretky sú pre mňa niečím, čo ma bude napĺňať a baviť. Vtedy sme trénovali v Dave v parku a našou trénerkou bola Barborka Parčiová. Spoznala som sa vtedy s Lívinkou a s Ninkou, s ktorými tancujem doteraz.

Pamätám si na historicky prvý nábor MiniSpiritu v kinosále Davu. Prišla si tam ty aj spolu s takou Ninkou alebo Lívinkou – dievčatami, s ktorými dodnes tancuješ. Bola si maličká, ale spomínaš si naň aj ty?

Pamätám si, že na nábor som sa bála ísť. Ale keď  som vošla do miestnosti pochopila som, že sa nemám čoho báť. Dostali sme drevené paličky do rúk a sukne s kostýmu Hawai, v ktorých sme neskôr chodili aj na súťaže a bola som z nej nadšená😊. Tréningy boli vždy veľká sranda. Keď sme poctivo trénovali za odmenu sme si vždy niečo zahrali.

MiniSpirit slávi tento rok 10 rokov, čo znamená, že aj ty si rovnako dlho súčasťou Spiritu. Ako týchto 10 rokov vnímaš? Vieš si ich predstaviť bez mažoretiek? Čo si myslíš, že ti pôsobenie v kolektíve dalo v porovnaní s tvojimi rovesníkmi, ktorí neboli súčasťou nejakého tímu?

Môj život bez mažoretiek si už naozaj neviem predstaviť. 10 rokov v Spirite mi priniesol veľa a spomínam na ne len v dobrom. Priniesli mi nové priateľstvá, navštívila som veľa nových miest, do ktorých by som sa bez súťaží možno nikdy nepozrela. Tiež som sa naučila, že spolupráca je veľmi dôležitá a musíme si pomáhať. Myslím si, že práve o tom je kolektív a som rada, že som v práve ja vyrastala v takom kolektíve, akým Spirit je.

V súčasnosti si asistentkou trénerky. Ako si reagovala, keď ťa (vás, spolu s Klárkou) Žaža oslovila s touto ponukou? Videla si sa niekedy ako trénerka?

Bola som veľmi zaskočená, ale bola som rada, že nám Žaža dôveruje a práve nás s Klárkou vybrala, aby sme pomáhali pri trénovaní. Keď sme boli menšie, vždy ma bavilo učiť dievčatá twirlingy, ktoré som ja vedela a mala som radosť, keď sa ich naučili aj ony. Ale nikdy som nerozmýšľala nad tým, že možno aj ja sa niekedy stanem trénerkou. O to viac som rada za túto príležitosť a dúfam, že dievčatám posuniem to, čo som sa v Spirite naučila ja.

O tom, čo ti trénovanie prinieslo sa porozprávame neskôr. Trénuješ zatiaľ len veľmi krátko, ale aké sú tvoje prvotné pocity? Čo ťa na trénovaní najviac prekvapilo?

Určite ma prekvapilo aké sú deti vynaliezavé. Prednedávnom prišla kadetka na tréning s novým účesom a ofinou, ktorú si sama odstrihla :D. Ja keď som bola malá, nebola som iná, tiež som sa hrala na kaderníčku :D.

Vaše trénerky sú kamošky, ktoré sa stretávajú aj mimo tréningov. Deje sa niečo podobné aj pri Vás, mladších? 😀 Máš medzi dievčatami kamošky, s ktorými by si sa možno ani nestretla, keby nechodíš na mažoretky do Spiritu?

S babami nie sme len mažoretky, ktoré spolu tancujú, ale sme aj kamošky, ktoré si napíšu a zájdu von😊. Aj napriek väčším vekovým rozdielom si rozumieme a dievčatá mám veľmi rada. Sú tiež neodmysliteľnou súčasťou môjho života. Niektoré by som možno poznala zo školy, ale nie tak dobre ako ich poznám vďaka Spiritu. S Klárkou Kučerovou by som sa ani nespoznala, keby nechodíme na mažoretky. Teraz sme veľmi dobré kamarátky a v trénovaní sa navzájom dopĺňame. Som rada, že aj Klárka je po mojom boku pri trénovaní a mažoretkách.

Aké je to spievať slovenskú hymnu na Majstrovstvách Európy?

Pamätám si časy, kedy sme z Majstrovstiev Slovenska chodili bez medailí a vždy som dúfala, že raz príde deň, kedy sa aj my postavíme na stupienky víťazov. Pred rokom 2019 som mala iba jednu medailu z Majstrovstiev Slovenska. No na Majstrovstvách Slovenska sme sa na stupienky víťazov postavili. Bola to veľká radosť, ale ešte väčšia bola stáť na stupienku víťazov na Majstrovstvách Európy. Bola som hrdá, že sme to dokázali a spievať hymnu, keď všetky slovenské tímy ukazovali srdiečka bol neopísateľný pocit, na ktorý ešte dnes rada spomínam.

Už predchádzajúca otázka naráža na to, že si sa v roku 2019 stala majsterkou Európy, bola si ešte „docela malá“ (mala si asi 12 rokov), ako si to celé vnímala? Vnímala si už, ako veľký úspech ste dosiahli?

Ako som už spomínala, vždy som chcela mať medailu z Majstrovstiev Slovenska a o Majstrovstvách Európy sa mi ani nesnívalo :D. Celý rok sme veľmi tvrdo trénovali. Sabinka s Ajkou to mali dobre vymyslené a na konci každého tréningu nás známkovali :D. Všetka tá drina sa vyplatila, aj keď som občas na gymnastike, ktorú sme mali v sobotu plakala :D. S odstupom času som veľmi rada aj za tú slzu, ktorú som občas vyronila, pretože to stálo za to😊. Bol to pre mňa veľký úspech. Každá z nás to prežívala asi inak, ale prežívali sme to spolu. Myslím si každá mažoretka, ktorá tam s nami tancovala je hrdá na to, čo sme spolu aj s trénerkami dokázali.

Máš ešte nejaké nesplnené mažoretkové ciele?

Bola by som veľmi rada, keby sme sa zase prebojovali na Majstrovstvá Európy a tam uspeli. Pre kadetky si želám, aby aj ony zažili víťazstvo, ktoré sme zažívali my ako kadetky. Rada by som sa aj pozrela ako to vyzerá na takých Majstrovstvách sveta😊.

Hneď ako si dovŕšila juniorský vek, dostala si možnosť tancovať v seniorskej kategórii. Ako si vnímala tancovanie so staršími dievčatami? Mala si rešpekt z toho, že vedľa teba stáli na jednom pódiu v podstate všetky trénerky a ty medzi nimi ako 12-13 ročná?

Nebála som sa tréneriek, ale toho, že im to pokazím :D. Ale tým, že tam boli aj Klárka s Ninkou, tak som to tak nepociťovala. Bola som veľmi rada, že robím také isté twirlingy, čo staršie a myslím si, že som aj medzi ne zapadla 😀

Po našej najúspešnejšej sezóne sme boli všetci namotivovaní na ďalšiu, ale prišla pandémia kovidu. My sme sa Vás snažili aspoň na diaľku udržovať v pohybe, ale bolo to extrémne náročné. Ako si to vtedy vnímala ty?

Kým prišla pandémia som bola zvyknutá chodiť na tréningy a do školy a to v jednom momente prestalo. Mažoretky mi veľmi chýbali, ale priznám sa, že nie vždy som na online tréningy chodila :D.  Trénerky sa snažili nás udržať v pohybe a vyplniť nám čas. Keď nám zadali úlohu naučiť sa nový twirling, vždy som sa potešila a vyplnila som si tým aspoň trochu času, ktorého mal každý cez karanténu veľa.

Si pravidelnou účastníčkou Spirit Campu, ak sa nemýlim, každoročne si aj teamleaderkou. Neláka ťa aj jeho organizácia?

Spirit Camp ma baví a chcela by som sa podieľať na jeho organizácii. Verím, že pomôžem a Spirit Camp sa mladším dievčatám bude páčiť rovnako ako sa páči mne.

Je niečo, čo by si zaželala svojim aktuálnym zverenkyniam? (kadetkám)

Kadetkám želám, aby ich mažoretky napĺňali a na tréningy chodili s radosťou a s úsmevom. Želám im veľa  medailí, pohárov a úspechov. Dúfam, že v mažoretkách budú pokračovať a stanú sa našimi pomocníčkami v trénovaní, ako sme sa stali my😊. A aj keď niekedy kričíme, ľúbime vás😊.

Ešte stále máš strach z Peťky? 😀 Zo Žaži ho nemáš? 😀

My máme Peťku rady :D. Ale niekedy sa bojím jej názoru, čo si myslí o choreografii :D. Ale aj Peťke vďačím za veľa čo viem, pretože ma chodila doučovať twirlingy na tréningy, keď som bola v kadetkách :D.  A Žaži som sa bála, keď sme boli v detičkách. Barborka nás vždy strašila vetou „Snažte sa, lebo na vás zavolám Žažu!“ :D.

Spomenieš si na nejaký fail, čo sa nám niekedy stal? 😀

Viem, že ste hovorievali na seniorkách, že ste museli roztláčať autobus :D. A môj osobne najväčší fail je to, že v detičkách v tučniakoch nám spomalili hudbu a moja časť, ktorú som tam mala, bola asi 10 krát pomalšia :D.

Čo by si zaželala Spiritu k 20. výročiu a MiniSpiritu k 10. výročiu?

Želám Spiritu ešte mnoho krásnych rokov plných zážitkov a radosti. Taktiež veľa zlatých medailí a pohárov, úspechov a čo najmenej pádov paličiek :). Dúfam, že Spirit bude aj naďalej tak úžasný kolektív plný usmiatych dievčat, ktoré tento šport napĺňa a baví.

MiniSpiritu želám tiež veľa krásnych rokov, medailí a úspechov. Dúfam, že veľa dievčat sa rozhodne byť mažoretkou a bude ich to baviť.