Sumár roku 2022
Sumár roku 2022

Sumár roku 2022

Rok 2022 sa chýli ku svojmu koncu. K prelomu kalendárnych rokov sa viaže bilancovanie uplynulého roku, ale aj vytváranie očakávaní, čo nám prinesie ten ďalší. Vymýšľame si predsavzatia, stanovujeme si ciele a premýšľame nad tým, čo by sme mohli do budúceho roka zlepšiť. My sme počas roku 2022 vstúpili do jubilejnej 20. sezóny. Skutočná hodnota síce nie je zachytená v žiadnych štatistikách, ale v príbehoch. Ani tento rok nebol jednoduchý, no aby sme i naďalej ostali vďačné za to, čo máme a čo sme si spolu vytvorili, prikladáme aj krátku bilanciu tohto roku 🙂

Spirit bilancia a personálne zmeny

Naša Spirit rodinka sa i tento rok rozrástla o nových členov. V porovnaní s predchádzajúcim rokom sa ku dnešnému dňu tešíme z 13 nových dievčat, z čoho 12 dievčat patrí do detskej vekovej kategórie a 1 do kategórie kadet. Počas tohto roku sa z nášho súboru odhlásili celkom 3 dievčatá. Spirit aktuálne navštevuje 63 dievčat, ktoré sú rozdelené do štyroch vekových kategórií. K týmto dievčatám však patria aj tri trénerky, ktoré už aktívne netancujú a Maťka Janáková, ktorá sa občas predstaví v pozícii našej fotografky. Trénerské rady sa nám v tomto roku rozrástli o dve talentované trénerky Sašku Fábikovú a Klárku Kučerovú, ktoré však vzhľadom na svoj vek sú aktuálne asistentkami tréneriek pre vekové kategórie kadet a junior. Dievčatám želáme veľa úspechov, kreatívnych nápadov a energie do práce s našimi deťmi. Za zmienku však stoja aj ešte mladšie dievčatá, ktoré chodia pomáhať na tréningy detskej vekovej kategórie. Pochvalu si teda zaslúžia aj Sofinka Schreinerová, Viki Kondičová a Natálka Hornišová. Dievčatám i touto cestou ďakujeme a veríme, že sa z Vás jedného dňa stanú plnohodnotné trénerky. Vyzdvihnúť však musíme aj ostatné dievčatá, ktoré tiež občas dobehnú na tréning inej kategórie a svoje vedomosti posúvajú mladším. I Vám patrí obrovská vďaka! Naše trénerky sa tiež zúčastnili jedného školenia na tému pozitívnej klímy v mažoretkovom športe, ktoré bolo zorganizované pod záštitou Asociácie mažoretkového športu Slovensko.

K mažoretkám, a k Spiritu obzvlášť, neodmysliteľne patria vystúpenia. Počas tohto roka sme sa zúčastnili celkom 12 vystúpení v Senici a okolí. Okrem vystúpení na našej domácej pôde, sme za vystúpeniami cestovali aj do Skalice, Holíča, Prietrže a Rybiek. Za súťažami sme cestovali 2x do Karvinej, do Prahy a do Hlohovca, čo znamená, že sme precestovali niečo vyše (neuveriteľných) 1 700 km (Praha, 2x Karviná, 2x Hlohovec). Počas roku sme tiež stihli usporiadať celkom 5 našich súborových akcií – Ukončenie sezóny, piaty ročník letného táboru Spirit Camp, Halloweenska párty, Vianočný večierok a tradičný galakoncert. Počas roka sme sa predstavili so siedmimi súťažnými choreografiami, ktorých témy boli Coco, Labková patrola, Bábiky, Vodníčky, Beyoncé, Srdcová kráľovná a Swing. Okrem toho sme však nacvičili aj niekoľko nesúťažných choreografií – svetelná show, vianočný tanček, pyžamkový tanček a hasičky, ktoré uzreli svetlo sveta na našom koncerte prípadne na špeciálnych vystúpeniach.

Súťažná bilancia

Počas celého roka sme venovali obrovské množstvo času trénovaniu choreografií, s ktorými sme sa následne predstavovali nielen na vystúpeniach, ale hlavne na súťažiach, kde sme bojovali o popredné priečky. I keď sezóna už prebehla bez obmedzení, pandémia sa podpísala aj na mažoretkovom športe. Počas kalendárneho roku 2022 sme sa zúčastnili celkom 4 súťaží, pričom jedna z nich bola v plnej réžii asociácie, do ktorej oficiálne nepatríme. Jednalo sa o súťaže Karvinský pohár, Memoriál Jiřího Necidu, Majstrovstvá Slovenskej republiky v mažoretkovom športe a Majstrovstvá sveta v mažoretkovom športe (IFMS). Napriek malému množstvu súťaží sa však tešíme z toho, že táto sezóna patrí opäť k tým najúspešnejším. Veď posúďte sami. Z celkových 26 štartov sme sa na tie najvyššie stupienky postavili až 18-krát. Na Majstrovstvách Slovenska sa všetky naše choreografie umiestnili na najhoršom 4.mieste, čo znamená, že tohtoročné MSR boli naše najúspešnejšie. Na Majstrovstvách Slovenska sme vybojovali celkom 5 majstrovských titulov, z toho 4x titul MAJSTER SR a 1x II.VICEMAJSTER SR. Celkový prehľad umiestnení si môžete prezrieť v nasledujúcej tabuľke:

1.miesto2.miesto3.miesto4.miesto5.miesto7.miesto18.miesto
deti6x0x0x0x0x0x0x
kadet2x1x0x0x0x1x0x
junior2x1x2x1x1x1x0x
senior2x2x0x2x1x0x1x

Pri pohľade na vyššie uvedenú tabuľku je jasné, že našou najúspešnejšou kategóriou je kategória detičiek, kde sme sa predstavili s dvomi choreografiami – mini baton deti a mini pom poms deti. Šestica našich slečien sa zúčastnila troch súťaží – Karvinský pohár, MSR v Hlohovci a Memoriál Jiřího Necidu a na každej súťaži sa naše slečny postavili s obomi svojimi choreografiami na najvyšší stupienok. V kategórii kadet sme sa tento rok predstavili len s jednou choreografiou – veľkou formáciou mix kadet na tému Bábiky. Naše bývalé detičky sa po pandemickej pauze predstavili v staršej kategórii. Obavy zo staršej kategórie sa však nenaplnili a naše dievčatá sa v kadetkovskej kategórii naozaj nestratili. Zo štyroch súťaží si odniesli dve prvenstvá a jedno 2.miesto. Na súťaži v Prahe obsadili 7.miesto.

V kategórii junior sme sa predstavili s dvomi choreografiami – mini mix junior a veľká formácia mix junior. Obe choreografie sa zúčastnili všetkých štyroch súťaží, pričom veľký mix si odniesol 2x bronzové medaily, raz striebro a na súťaži v Prahe obsadili 7.miesto. Malý mix si vybojoval jedno zlato a jedno striebro. Na MSR sme ostali tesne za medailovými miestami a zo súťaže asociácie IFMS sme si odniesli 7.miesto. Seniorská kategória sa tento rok predstavila s dvomi choreografiami – miniformácia baton senior a veľká formácia flag senior. S choreografiou na tému Srdcová kráľovná si naše dievčatá vybojovali dve druhé miesta, jedno prvé miesto a zo súťaže IFMS krásne 4.miesto. Na výsledkoch tejto choreografie sa však podpísalo nezmyselné spájanie kategórií, kde flagy súťažili napríklad proti mixom. S miniformáciou sa naše dievčatá postavili na stupne víťazov len raz, na Karvinskom poháre, kde obsadili 1.miesto. Z ostatných súťaží si odniesli štvrté, piate a osemnáste miesto.

Bol to neskutočný rok a my sa už nesmierne tešíme na to, čo nám prinesie ten ďalší. Pred nami je dvadsiata sezóna, obrovské množstvo nápadov a my sa nevieme dočkať chvíle, kedy ich budeme môcť zrealizovať. Zároveň by sme touto cestou rady poďakovali všetkým, ktorí sa počas roka podieľali na chode nášho súboru, prispeli nám finančne alebo materiálne alebo pomohli tak, ako bolo v ich silách. Ďakujeme!

Najdôležitejšie míľniky uplynulých dvadsiatich rokov si môžete prezrieť tu.